Agnieszka Krzyżanowska – autorka bestsellerów ,,Prosto i uważnie na co dzień” oraz ,,Żyj po swojemu”, wydała fenomenalną książkę, w której pomaga przejść czytelnikowi przez proces zrozumienia e-dzieciństwa.
Daje nam wskazówki jak odszukać cyfrową równowagę w naszym życiu. W tej książce znajdziesz odpowiedź na pytanie, w jaki sposób nauczyć się wykorzystywać rzeczywistość online do poprawy jakości życia offline. Smartfon – nieodłączny element, który towarzyszy nam i naszym dzieciom praktycznie 24 godziny na dobę. Idziesz do pracy, szkoły – zerkasz na telefon. Gdy jedziesz pociągiem w ręce trzymasz cyfrowego towarzysza. Mogłabym mnożyć przykłady, które pokazują, że w naszym życiu posiadanie i korzystanie z komórki stało się obowiązkiem.
Wirtualna pułapka
,,Przycisk ,,lubię to” zmienił nas bezpowrotnie. Stał się nośnikiem obniżania albo podwyższania nastroju. Wyznacznikiem wartości i atrakcyjności albo ich braku”.
Cyfrowa technologia namieszała w naszym życiu. Z każdej strony jesteśmy bombardowani napływającymi do nas wiadomościami i bodźcami prosto z wirtualnego świata.
Granica ludzkiej intymności zatarła się do tego stopnia, że sfera prywatnego, życiowego komfortu zaczyna zanikać. Przestajemy rozgraniczać kwestie naszej prywatnej części na rzecz publicznego informowania całego świata o wszystkim, co się u nas dzieje. Coraz więcej narzekamy na brak czasu zapominając, że sami bardzo często go marnujemy. Wertowanie social mediów stało się obowiązkiem w naszym planie dnia. Oczywiście obecność w internecie nie jest zła. Warto wyznaczyć sobie na takie internetowe ,,scrollowanie” określoną ilość czasu. Ograniczniki czasowe pomagają się zdyscyplinować. Tylko musimy w tych działaniach być konsekwentni. Internetowy pożeracz czasu tylko czeka na to, by zawładnąć naszym życiem.
Agnieszka Krzyżanowska pomaga nam wychylić nos zza smartfona i zacząć dostrzegać to, na co do tej pory kompletnie nie zwracaliśmy uwagi.
Ucichające rozmowy
Zauważyliście, że coraz rzadziej ze sobą rozmawiamy? Nasza komunikacja ze światem sprowadza się do wystukiwania na klawiaturze oczekiwań.
Bardzo dobrze, że autorka przedstawiła w książce mnóstwo naukowych badań. Niejako rozebrała całą cyfryzację współczesnego świata. Napisała o zagrożeniach i pokazała pewnego rodzaju pomysł na wyjście z technologicznego więzienia.
Podczas czytania tej książki zaczynamy zauważać, jak nieodwracalne skutki funduje nam cyfryzacja. Spotkania face to face przestały być popularne. Są bombardowane i niszczone smarftonową komunikacją.
Odhaczona rozmowa online zaczyna być przez nas coraz bardziej wykorzystywana. Człowieka – takiego realnego, namacalnego zbywamy na rzecz technologicznego pożeracza. Czy rzeczywiście spotkanie na żywo jest ponad nasze siły? Martwi mnie fakt, że za jakiś czas zaniknie praktyka spotkań z przyjaciółmi, a my najzwyczajniej w świecie zapomnimy jak się porozumiewa z drugim człowiekiem.
Agnieszka doskonale zauważyła jak płytkie i rozproszone stały się relacje międzyludzkie.
Uważam, że jej książka powinna być obowiązkową lekturą dla każdego młodego człowieka, który nie wychyla nosa sprzed ekranu komputera, czy też telefonu.
Ania
Subskrybuj
Zgłoszenie