Kobiecy blog
Na szlaku
Blog dla kobiet
Kobiecy blog

Kobieta kreatywna - Blog dla kobiet

nowy_slajd.jpg
kobieta-czolowka.jpg
previous arrow
next arrow

kobieta miesiaca logo

Featured

Wywiad z Katarzyną Wawro-Frączek, lek. med. estetycznej

Medycyna estetyczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Trend piękna i dbałości o siebie przybrał bardziej świadomego i profesjonalnego wydźwięku.


Wywiad z lekarką medycyny estetycznej


Niestety wciąż pojawiają się miejsca, w których zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, wykonywane są przez niewłaściwe osoby. Z Katarzyną Wawro-Frączek, doświadczoną lekarką z zakresu medycyny estetycznej, rozmawiam o zaletach świadomego dbania o siebie i bezpieczeństwie pacjentów podczas zabiegów.

Jak zaczęła się Pani przygoda z medycyną estetyczną?

W swojej pracy, jako lekarz dentysta koncentrowałam się mocno na stomatologii estetycznej. Obserwując wnikliwie efekty swojej pracy, zauważyłam, że moi pacjenci chcieliby poprawić nie tylko zęby, ale także ich oprawę, usunąć pewne dysproporcje w symetrii twarzy, poprawić napięcie skóry, zatrzymać procesy starzenia, a w tym zwykłe zabiegi kosmetyczne i nawet najdroższe kremy niestety nie pomogą. I tu z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Niestety w Jaśle, osiem lat temu, brakowało zajmujących się tym lekarzy, a zatem idealnie wpasowałam się w potrzeby pacjentów, którzy w poszukiwaniu pomocy jeździli do większych miast. Teraz mogę śmiało powiedzieć, że był to trafny wybór.

Obserwujemy prężnie rozwijającą się gałąź medycyny estetycznej. Niestety mało osób wie, jakie są jej kluczowe obszary.

Prawdziwa medycyna estetyczna to medycyna antystarzeniowa. Bez przerysowanych czy karykaturalnych efektów, ma głównie działanie spowalniające czas. Zawsze powtarzam pacjentom w gabinecie, że z medycyny estetycznej tak trzeba korzystać, by nikt nie zauważył, że się z takich zabiegów korzysta. Głównym celem medycyny estetycznej jest zadbanie o jakość, gęstość i stan skóry poprzez dostarczenie skórze kluczowych do naprawy substancji odżywczych. Preparatów takich jest mnóstwo, zawierają one kwas hialuronowy, kolagen, animokwasy, polinukleotydy i wiele innych, które dobierane są zawsze indywidualnie w zależności od wskazań pacjenta. Możemy się również posłużyć różnymi sprzętami medycznymi jak, chociażby lasery, czy radiofrekwencja, po to, by wspomóc skórze regenerację i zatrzymać czas starzenia.

Czego pragną kobiety? Jakie zabiegi są najpopularniejsze?

Nie tylko kobiety, ale i mężczyźni, przychodząc do mojego gabinetu, szukają przede wszystkim naturalnych efektów i zatrzymania oznak starzenia, chcą czuć się dobrze w swojej skórze w miarę upływającego czasu. Pragną zmniejszyć widoczność zmarszczek, wygładzić skórę, dodać jej blasku czy nawilżenia. Często pojawiają się też pacjenci z różnego rodzaju kompleksami, które utrudniają im funkcjonowanie. Mogą to być blizny pooperacyjne, potrądzikowe, przebarwienia, asymetria twarzy zarówno rozwojowa, jak i powypadkowa, czy korekty ust po rozszczepach wargi, a także objawy bólowe mięśni żwaczy przy tzw. bruksizmie. Takich przypadków jest mnóstwo. Medycyna estetyczna dodaje im wtedy pewności siebie poprzez pozbycie się tego, co tak naprawdę im bardzo przeszkadza.

Jak zmieniło się na przestrzeni lat nastawienie pacjentów do korzystania z pomocy lekarza medycyny estetycznej?

Jako lekarz z 7-letnim doświadczeniem mogę powiedzieć, że widzę znaczną różnicę w postrzeganiu zabiegów medycyny estetycznej wtedy a obecnie. Pacjenci nie traktują medycyny estetycznej jak coś złego i są świadomi, czym tak naprawdę ona jest.


Wywiad z lekarzem medycyny estetycznej


Obserwując Pani profil na Instagramie, zauważyłam, że pacjentami są nie tylko kobiety. Również Panowie się na wizyty. Czego najczęściej dotyczą zabiegi, z których korzystają mężczyźni?

Tak oczywiście. Panowie coraz częściej pojawiają się w gabinecie, oczekując tak naprawdę tego samego, co kobiety. Zatrzymania upływającego czasu i czucia się dobrze w swojej skórze, głównie zmniejszenia widoczności zmarszczek i uzyskania efektu ujędrnienia czy wygładzenia skóry. Co więcej, panowie bardzo często pojawiają się na zabieg zmniejszający nadpotliwość pod pachami, czy na dłoniach i stopach.

Bezpieczna medycyna estetyczna – mit czy hit?

Oczywiście HIT! Medycyna estetyczna jest bezpieczna, ale pod warunkiem, że jest wykonywana przez osoby do tego uprawnione, w Polsce są to lekarze i lekarze dentyści. Poza tym ważne jest też stałe podnoszenie kwalifikacji, uczestniczenie w różnego rodzaju kursach, sympozjach po to, by uaktualniać swoją wiedzę z racji prężnie rozwijającej się tej branży.

Jakie zabiegi może wykonać tylko i wyłącznie lekarz medycyny estetycznej i dlaczego?

W Polsce istnieje pewna luka prawna, przez co zabiegi medycyny estetycznej są wykonywane często przez nieuprawnione do tego osoby, nierzadko po jednodniowym kursie, a tak naprawdę wszystkie zabiegi z przerwaniem ciągłości tkanek, czyli z użyciem igły powinny być wykonywane tylko przez lekarza bądź lekarza dentystę. Zabiegi z użyciem igły i wprowadzania podskórnie preparatów medycznych wymagają perfekcyjnej znajomość anatomii, wyspecjalizowanej wiedzy i umiejętności technicznych, a wszystko po to, by nie musieć zmagać się z powikłaniami po zabiegach wykonywanych u osób do tego nieuprawnionych, a tych powikłań niestety jest coraz więcej. I naprawdę nie są to łatwe do leczenia powikłania. Zawsze powtarzam moim pacjentom, że twarz i życie mamy jedno, więc musimy świadomie podchodzić do tego i odpowiedzialnie wybierać osoby, u których chcemy wykonać zabieg.


Profilaktyka przeciwstarzeniowa


Szkolenia, sympozja, kursy podnoszące kwalifikacje, czas dla pacjenta, czas dla rodziny. Jak udaje się Pani to wszystko połączyć?

Na przestrzeni lat zauważyłam, że im więcej ma się wolnego czasu, tym mniej jest się w stanie zrobić. Podstawą jest dobra organizacja czasu i miłość do tego, co się robi. Zawsze byłam dobrze zorganizowaną osobą, dodatkowo nieumiejącą usiedzieć na miejscu. Cały czas musi się coś dziać . Ale rzeczywiście, jakbym miała taką możliwość, to wolałbym, by doba miała 3-4 godziny więcej.

Plany i marzenia na przyszłość.

Marzeń każdy ma wiele. Są mniejsze i większe. To marzenia pchają nas do działania. Dzięki temu wiemy, że żyjemy. Moim największym marzeniem jest po prostu być szczęśliwą.

Dziękuję za rozmowę. 

50000 Pozostało znaków