Kobiecy blog
Na szlaku
Blog dla kobiet
Kobiecy blog

Kobieta kreatywna - Blog dla kobiet

nowy_slajd.jpg
kobieta-czolowka.jpg
previous arrow
next arrow

Rozmaitości

Jaką karmę dla kota wybrać?

karmy dla kota

Właściciele kotów wiedzą, że ich zwierzęta powinny mieć dietę dostosowaną do ich potrzeb.

Jak ją zapewnić? Pomoże w tym zbilansowane menu.

Zwierzęta mają inne potrzeby żywieniowe niż ludzie. Oczywiście kot chętnie „chapnie” kawałek kabanosa, parówki, a nawet zadowoli się resztkami kurczak. Najczęściej jednak takie jedzenie jest dla niego nieodpowiednie. Z czasem prowadzi to do różnych dolegliwości np. problemów z układem pokarmowym, a także chorób. Warto więc zadbać o zbilansowaną dietę.


Karmienie kota – co warto wiedzieć?


Pupil, choć może wydawać się bezbronny, jest typowym łowcą, który uwielbia polować. W związku z tym najlepiej, aby miska nie była cały czas wypełniona jedzeniem. Kot szybko się przyzwyczai i zacznie podjadać. Jeśli zbyt mocno przytyje, to na pewno pojawią się problemy zdrowotne.

Kota najlepiej karmić dwa razy dziennie. Wybierz stałe pory, w których będziesz podawać jedzenie dla swojego pupila. Jego organizm przywyknie i będzie prawidłowo funkcjonował w określonym rytmie dobowym. Pamiętaj, aby zadbać o zróżnicowane posiłki. 

Karma mokra dla kota jest na tyle wilgotna, że przy okazji nawodni pupila. Taki posiłek dostarczy wartości odżywczych, a także życiodajnej wody. Niestety koty to zwierzęta, które rzadko piją. W związku z tym serwowanie wyłącznie suchej karmy prowadzi do problemów trawiennych. Mimo ograniczonego spożycia H2O nigdy nie powinno go zabraknąć w misce czworonoga.

Jakich składników nie powinno być w karmie dla kota?

Zwierzęta mają inne potrzeby niż ludzie, a więc ich jadłospis powinien różnić się od naszego. Najlepiej unikać podawania tego, co kładziesz sobie na talerzu. Kot chętnie zje przyprawione mięso, a także resztki, ale nie wyjdzie mu to na dobre.

Czego unikać w karmie dla kota?

- Zbóż i innych węglowodanów,
- Produktów pochodzenia roślinnego, nawet jeśli zawierają śladowe ilości,
- Odpadów odzwierzęcych np. piór, róg, dziobów itp.,
- Przeciwutleniaczy, barwników, słodzików, konserwantów,
- Mlekach i produktów mlekopodobnych.

Wiemy czego unikać, a co powinna zawierać dobra karma? Mięso, tłuszcze i podroby zwierzęce najlepiej, gdy opis na etykiecie informuje: „mięso z indyka”, „serca wołowe” wraz z zawartością procentową. Tauryna to ważny aminokwas, który powinien każdego dnia pojawić się w kociej diecie w ilości 1300-1500 mg.

Kwasy Omega 3 w postaci olejów rybnych to kolejny składnik, który powinien znaleźć się w karmie. Ponadto, witaminy A, E, D3 i B, a także minerały: cynk, wapń, mangan, fosfor, żelazo, sód i potas.


Gdy czworonóg zachoruje


Zwierzę, co do którego nie ma specjalnych zaleceń żywieniowych może dostawać praktycznie każdą karmę. Oczywiście warto sprawdzić skład, aby upewnić się, że jedzenie będzie odpowiednie. Pamiętaj, że kotu może ono nie smakować. Wówczas trzeba zaproponować inny smak lub zmienić producenta.

W przypadku chorych zwierząt podaje się specjalne karmy. Dostępne są takie, które mają znacznie wyższy procentowy udział danego składnika (np. z większą ilością witaminy A i E) lub pewnych elementów jest mniej. Najlepiej dla zdrowia pupila, aby sprawę skonsultować z weterynarzem, który podpowie, na co uważać.

Jaką karmę wybrać dla kota? Czytaj skład i unikaj składników, które nie są najlepsze dla zwierząt. Przysmaki z lodówki zachowaj dla siebie, chyba że przechowujesz w niej karmę dedykowaną dla Twojego pupila. Troska o czworonoga zaowocuje długoletnią przyjaźnią i dobrym zdrowiem kota.

Artykuł sponsorowany 

50000 Pozostało znaków