Co powiesz na życie bez rezygnacji ze swoich ambicji, kariery, ale w zupełnie innym rytmie?
Aktywność, wielozadaniowość, goniące deadline, pęd życia, a w konsekwencji notoryczny brak czasu.
Filozofia slow life
Ulokowanie w planie dnia przyjemności jest gwarancją idealnego wyważenia oraz harmonii. Filozofia slow life uspokaja tempo życia i zaprasza na spotkanie z chwilą.
,,Widzimy świat tylko przez okno naszego umysłu. Gdy umysł jest pełen zgiełku, świat również jest zgiełkliwy. Gdy umysł jest wyciszony, świat również cichnie. Poznanie własnego umysłu jest tak samo ważne, jak próba zmieniania świata”. (,,Zwolnij wreszcie” Haemin Sunim)
,,Jeśli wiemy, jak być zadowolonym, możemy odpuścić nieustanne wysiłki i przyjąć spokój. Jeśli wiemy, jak być zadowolonym, możemy cieszyć się czasem, który przeżywamy, z osobą, która jest przy nas. Jeśli wiemy, jak być zadowolonym, możemy pogodzić się z przeszłością i zrzucić z pleców bagaż”.
,,Bardzo współczesny dylemat: niezliczona liczba kanałów telewizyjnych i nic ciekawego do oglądania. Zbyt szeroki wybór unieszczęśliwia”.
Zwolnienie, nabranie dystansu i naładowanie akumulatorów, w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Jest to gwarancja do wypracowania umiejętności cieszenia się z życia w każdym jego aspekcie; czy to prywatnym, czy zawodowym.
Jak świadomie żyć?
Zgodnie ze slow life, warto świadomie korzystać ze zdobyczy cywilizacji, zmieniając swoje nastawienie, po to, by wyciszyć się i nauczyć czerpać z życia maksymalnie.
Celebracja i umiejętność odnajdywania chwili dla siebie w wypełnionym obowiązkami dniu jest bardzo ważna. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż badania psychologiczne wykazują, jak drogocenny wpływ na naszą kreatywność ma umiejętność znajdywania czasu dla siebie codziennie.
Świadomość wolnej chwili kreuje pozytywnie naszą rzeczywistość, czyniąc ją lepszą. Zmęczony umysł potrzebuje znacznie więcej czasu na wykonanie określonych zadań. Zwalniając, wpływamy na naszą efektywność i produktywność.
Przejaw zwolnienia powinniśmy wprowadzić do naszego życia jako stały element. Sam sposób ,,spowolnienia” ustalamy typowo pod swój temperament, styl życia i przyzwyczajenia. ,,Chwila dla siebie” ma być szczególnym czasem na wytchnienie i spokojny oddech.
Ideę slow life stworzono po to, by nauczyć się czerpać z życia garściami. Zatrzymanie się to moment, na smakowanie życia w rozreklamowanym kulcie ,,szybcy, wściekli a wydajni”.
Jak możesz zwolnić?
- jazda na rowerze
- spacer
- pilates
- fotografowanie
- wyjście do kina, teatru, muzeum
- pielęgnacja roślin
,,Zastanówmy się na chwilę: czy modły przy ołtarzu szybkich rozwiązań czynią nas szczęśliwszymi, zdrowszymi, bardziej produktywnymi? (…) bolesna prawda jest taka, że pospieszne działanie niczego nie rozwiązuje. A czasem wręcz pogarsza sytuację.” (Carl Honore' ,,Bez pośpiechu. Jak mądrze rozwiązywać problemy i nie zwariować w szybkim świecie.”)
Działanie twórcze to etap czasochłonny, w którym prócz kreatywnego myślenia jest miejsce na potknięcia i błędy. Taka jest droga do najlepszego rozwiązania.
Slow life
Bez większej rewolucji, ciesząc się tym, co jest, można zacząć żyć slow. Nicnierobienie jest zbawienne dla naszego mózgu, który w codziennym pędzie potrzebuje zwolnienia.
Ta sama sprawa dotyczy nadmiaru rzeczy i spraw, które tak naprawdę nie są niezbędne, a potrafią zmarnować naszą energię.
1. Dbaj o poranki
Tuż po przebudzeniu, nie włączaj telefonu. Skup się na sobie, twoim samopoczuciu. Nie bombarduj się emocjami innych, od których social media pękają.
Przeczytaj także: Idealny poranek
2. Piszę pamiętnik
Przelewając swoje myśli, emocje na papier uwalniam się od wszelkich napięć i nagromadzonych życiowych ,,sprężynek”.
3. Przytulam się do drzew
Wsłuchując się w siebie, uwielbiam przytulać się do drzew. Mam ogromne szczęście, bo przed moim domem rosą piękne drzewa, które aż proszą się o przytulenie. Kontakt z przyrodą to antidotum na zabieganie, przebodźcowanie i strapienia.
Przeczytaj także: Energia lasu
4. Praktykowanie uważności
Doskonałą formą slow life jest obserwowanie otaczającego nas świata. Zwracanie uwagi na codzienności, na otaczający na świat. Uczenie się bycia tu i teraz.
Przeczytaj także: 10 minut uważności
5. Wyznacz priorytety
Codzienne skupianie się na najważniejszych czynnościach i eliminowanie niechcianych, niepotrzebnych aktywności wpływa na poziom naszej satysfakcji w ciągu dnia. Lista własnych priorytetów powinna obowiązkowo zawierać słowo ,,odpoczynek”.
6. Małe przerwy w pracy
Kilkusekundowe, kilkuminutowe przerwy w intensywnej pracy, wpływają na naszą efektywność.
Slow life – wolne życie
Proponowane przeze mnie rozwiązania możesz dowolnie modyfikować. Zwolnienie tempa życia ogranicza stres i pomaga osiągnąć harmonię. Slow life to idea możliwa i realna do wdrożenia w życie. Małe kroki, codzienne praktyki sprawią, że cel będzie w zasięgu ręki. Warto zainwestować w czas dla siebie po to, bu nasze myśli mogły krążyć w spokojnym tempie.
Kobieta kreatywna
Subskrybuj
Zgłoszenie